Co obnáší adopce pejska z útulku?

28.11.2015, Hunter

Přemýšlíte o pořízení pejska z útulku? Chcete mu darovat to nejcennější – domov? Adopci pejska nelze brát na lehkou váhu, proto jsme vám sepsali základní informace, co všechno obnáší.

Pokud se rozhodnete pro jakéhokoliv útulkáče, předem si vše promyslete a proberte s celou rodinou. Pejsky z útulku už v životě někdo zklamal a pro křehkou psí duši není nic horšího než další zklamání.

utulek1.jpg 

Který se ke mně hodí?

Před pořízením pejska si promyslete, jaká velikost a povaha psa se hodí k vašemu životnímu stylu, volnému času, financím a podmínkám bydlení. Budete chtít dospělého psa či štěně? Častým mýtem bývá obava, že pokud lidé adoptují dospělého či staršího psa, nepůjdou tyto návyky změnit. Samozřejmě to není pravda, ovšem chce to dostatek trpělivosti a důslednosti.

Jak vybrat útulek?

Pro výběr pejska je vhodný útulek, který vás pustí dovnitř a vy si budete moct prohlédnout všechny svěřence, dané prostředí a navázat první kontakt. Profesionální pracovníci útulku vás popravdě seznámí se všemi dostupnými okolnostmi příchodu i pobytu psa u nich. Vhodné je také absolvování pohovoru útulku s novými potenciálními majiteli. Nelekejte se, znamená to, že útulku opravdu záleží na správném umístění pejsků a jejich životě.

utulek2.jpg

Průběh adopce

Během osobní návštěvy zodpovíte na několik otázek, například zda máte zahradu, děti či další zvíře. Na základě rozhovoru by měl správný útulek poznat, který pejsek je pro vás vhodný. Měli byste mít možnost vzít pejska na procházku a poznat ho tak v situacích mimo útulek. Ideální je, pokud jdete do útulku celá rodina, včetně psích členů.

Pravidla adopce

Většina útulků v České republice se řídí následujícími pravidly:

  • Pejska může osvojit osoba starší 18 let.

  • Musíte se prokázat občanským průkazem.

  • Zvíře z útulku si musí vyzvednout budoucí majitel osobně, ten také podepíše smlouvu o svěření pejska do péče.

  • Některé útulky zahrnují také možnost kontroly u nových majitelů či povinnost vrátit pejska, pokud se najde v ochranné lhůtě 6 měsíců původní majitel.

 

Připravte si hotovost na úhradu adopčního poplatku, je to náhrada za očkování, odčervení a dalších nákladů útulku vydaných na pejska. S sebou si vzít nezapomeňte také rovnou obojek a vodítko.

 

Psí vděčnost není jen fráze, za vaši lásku a péči se pejsci z útulku zvláště odvděčí.

 

S láskou

Váš HUNTER <3